OK
farhangohonar-ir

آموزش گیتار الکتریک

در بهترین آموزشگاه موسیقی کرج

 

گیتار الکتریک یا گیتار برقی نوعی گیتار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی بنام پیکاپ تشدید یا تغییر می‌یابد پیکاپ‌ها به دو نوع  هامباکر و سینگل کویل تقسیم می‌شوند. استفاده این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد.

گیتار الکتریک در سبک‌های مختلفی از جمله راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و کانتری استفاده می‌شود؛ اما در سبک راک، متال و بلوز به عنوان ساز اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل‌های اصلی، معروف و پرکاربرد گیتارهای الکتریکی شامل: لس پاول، هالو بادی، استرتوکستر، تله کستر؛ و انواع خاص دیگری مخصوص سبک متال؛ می‌شوند.

در حدود دهه ۳۰ میلادی گیتارهای الکتریکی وارد موسیقی شدند. این اتفاق پدید آورندهٔ انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی، گیتارهای الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیرترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولاً در گروه‌های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی ها را می‌نوازد (با گیتار لید) و دیگری ریتم ها را (با گیتار ریتم).
ارتعاشات وارده بر سیم‌های گیتار توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال های الکتریکی تبدیل می‌شود. در واقع پیکاپ همانند یک میکروفون عمل می‌کند، با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی درمی‌آورد. از طریق پیکاپ سلکتور می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد، سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به تقویت‌کننده صدا (آمپلی فایر) فرستاده و تقویت می‌شوند، همچنین با استفاده از افکت موجود در آمپلی فایر یا تهیه شده بصورت جداگانه می‌توان فرکانس و سیگنال صدای گیتار را تغییر داد و سر انجام صدای تقویت‌شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می‌شود. در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیکاپ داشتند، اما امروزه با دو تا سه پیکاپ ساخته می‌شوند.

انواع گیتار الکتریک

از نظر بدنه

این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد.

از نظر تعداد سیم‌ها

معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند. گیتارهای ۷ و ۸ سیمی نیز وجود دارند که اکثراً بصورت گیتارهای مدرن تولید می‌شوند البته این نوع گیتارها غیر معمول و غیر رایج هستند ولی با این حال برخی از متالیست‌های معروف از آنها استفاده می‌کنند.

آموزش گیتار الکتریک

در آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج