OK
farhangohonar-ir

آموزش تمپو در کرج

آشنایی با ساز تمپو (داربوکا)


آموزش و آشنایی با ساز تمپو (داربوکا) در کرج

پیشینهٔ این ساز احتمالاً به بابل و سومر در هزاره های پیش از میلاد بازمی‌گردد.واژهٔ تمپو ممکن است یک نام آوا و به‌دست آمده از دو صدای اصلی این ساز یعنی «تِم» و «پو» باشد. «تمپو» همچنین در موسیقی به معنی سرعت و کاربرد عملی آن ضرب است که بی‌ارتباط با واژهٔ این ساز ضربی نیست.«داربوکا» نیز از واژهٔ عربی «دَرَب» گرفته شده که به معنی صدایی است که از نواختن طبل شنیده شود.
تِمپو یا داربوکا، یک ساز کوبه ای از خانوادهٔ طبل های جام گونه است که با هر دو دست نواخته می‌شود. این سازِ «پوست صدا» که از فلز، چوب یا گل ریخته ساخته می‌شود، بیشتر در خاورمیانه رایج است و در کشورهای مختلف با نام‌های متفاوت شُهرت دارد. تمپو در گروه سازهای کوبه‌ای پوستی یک‌طرفه (یک‌طرف باز) قرار می‌گیرد.
ساز تمپو (داربوکا) مانند ساز دمام از راه دریا وارد فرهنگ موسیقی ایرانیان شده است. این ساز بیشتر در خوزستان ، هرمزگان ، کردستان ، آذربایجان غربی و تا حدی در بوشهر رواج دارد. نقش اساسی تمپو (داربوکا) در موسیقی محلی مخصوصا در موسیقی بندری جنوب ایران است. تمپو به دو شکل سفالی و فلزی موجود است که نوع سفالی آن دارای قدمت و صدای اصیل تری نسبت به نوع فلزی آن است.
پوست مورد استفاده در ساز تمپو (داربوکا) دو نوع مصنوعی و طبیعی است که نوع مصنوعی آن شفاف و از جنس پلاستیک ساخته میشود و دارای مقاومت بالا در برابر رطوبت می باشد و نوع طبیعی آن نیز از پوست ماهی یا بز ساخته میشود که بیشتر در تمپوهای سفالی کاربرد دارد.
آموزش تمپو در کرج
نوازندهٔ تمپو معمولاً در حالت نشسته این ساز را می‌نوازد اما گاهی به‌صورت ایستاده یا در حال حرکت نیز اجرا می‌شود. تمپو روی پا یا زیر بغل نگه داشته می‌شود و به‌وسیلهٔ کف هر دو دست نوازنده، به صدا درمی‌آید. در برخی مواقع، ساز به‌شکل عمودی میانِ دو زانو قرار گرفته و نواخته می‌شود. برخلاف تمبک، معمولاً در سازِ تمپو، انگشت ها، ساعد و مچ دست‌ها به‌صورت مستقل در نواختن نقشی ندارند. ریتم‌های اجرا شده توسط تمپو غالباً پرقدرت، پرحجم، خشک و تیز شنیده می‌شوند. نوازندهٔ تمپو ساختارِ اصلی ریتم را با قدرت بسیار می‌نوازد و با ایجاد سنکپ، آکسان، و ضدضرب‌های متعدد، آن را زینت می‌بخشد.
آموزش تمپو در کرج|آموزش داربوکا در کرج
آموزش تمپو در کرج و در آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر توسط استاد پژمان فرهمند تدریس میشود که از برترین نوازندگان سازهای کوبه ای در کرج می باشد و در بسیاری از گروه های موسیقی برجسته نوازندگی میکنند مانند گروه سون و ...
آموزش سازهای کوبه ای در کرج  و در بهترین آموزشگاه موسیقی کرج

 نمونه ای از نوازندگی استاد فرهمند در کنسرت گروه سون
آموزش تمپو زیرنظر اساتید برتر موسیقی کرجمطالب مرتبط

آموزش بانگو در کرج
 
آموزش کاخن در کرج
 
آموزش هنگدرام در کرج

  آموزش تمپو درکرج|آموزش داربوکا در کرج|آموزش تمپو در بهترین آموزشگاه موسیقی کرج|لیست آموزشگاه های موسیقی در کرج|بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج