OK
farhangohonar-ir

ساز شناسی مقدماتی

در آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرجتقسیم­ بندی­ های متفاوتی برای سازها وجود دارد. اما ساده ­ترین دسته ­بندی که بتواند سازهای موسیقی ایرانی و جهانی را در کنار هم بیان کند به شکل زیر می­باشد.

1.سازهای زهی

عامل تولید صوت در آن­ها بوسیله ارتعاش سیم (زه) صورت می­پذیرد.

سازهای زهی زخمه ­ای

ارتعاش سیم بوسیله کشیدن و رها کردن سیم از طریق انگشتان دست و یا وسیله­ ای به نام مضراب انجام می­شود. مانند گیتار ، تار و سه­ تار
آموزش سه تار در کرج
آموزش گیتار در کرج
آموزش تار در کرج


سازهای
زهی­ کوبه ­ای

ارتعاش سیم بوسیله کوبش مستقیم جسمی روی سیم انجام می­شود مانند سنتور و پیانو. در ساز پیانو کوبش چکش­ها و در سنتور کوبش مضراب سنتور روی سیم­ ها باعث ارتعاش می­شود.
آموزش پیانو در کرج
آموزش سنتور در کرج

سازهای زهی آرشه ای

ارتعاش سیم بوسیله حرکت آرشه روی سیم حاصل می­شود که برخلاف سازهای زهی زخمه­ ای و زهی کوبه­ ای نوازنده می­تواند صوت ممتد تولید کند که میزان کشش و امتداد این صوت در اختیار نوازنده است. مانند ویلن ، ویولا ، ویلن سل ، کنترباس و در سازهای ایرانی می­توان به کمانچه اشاره کرد.
آموزش ویلن در کرج
آموزش کمانچه در کرج

2.سازهای بادی

عامل تولید صوت در آن­ها بوسیله ارتعاش هوا صورت می ­پذیرد. ارتعاش ستون هوا معمولا در لوله­ هایی صورت می­گیرد که بر اساس جنس لوله ها تقسیم­ بندی سازهای بادی انجام می­شود.

به سازهایی که لوله­ های آن­ها در قدیم از جنس چوب ساخته می­شدند «بادی چوبی» و اگر از جنس فلز ساخته می­شدند که نوسان هوا بوسیله لب نوازنده در دهان ه­ای فنجانی شکل صورت می­گیرد «بادی برنجی» می­گویند. سازهایی مانند فلوت ، ساکسیفون ، ترومپت ، کلارینت و در موسیقی ایرانی ساز نی از این دسته می­باشند.
آموزش نی در کرج

آموزش فلوت در کرج

3.سازهای کوبه­ ای

عامل تولید صدا در آن­ها بوسیله ارتعاش ماده سازنده ساز صورت می­پذیرد که بر اثر کوبیدن قسمتی متحرک (کوبه) روی ساز انجام می­شود و در بعضی از سازها دست­های نوازنده نقش کوبه را ایفا می­کند.

سازهای پوستی

تولید صوت در این سازها توسط نوسانات پوست در اثر برخورد دست نوازنده یا وسیله ­ای مخصوص صورت می­گیرد. وظیفه این دسته از سازها بیشتر نمایاندن ریتم در موسیقی است. تیمپانی و در موسیقی ایرانی دف و تمبک جزء این گروه می­باشند.
آموزش دف در کرج
آموزش تمبک در کرج


در آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج هنرجویان در جلسات ابتدایی آموزش با سازها و تئوری موسیقی آشنا می شوند و بعد از انتخاب ساز مناسب و تسلط نسبی بر نت های موسیقی وارد کلاس عملی می شوند. به دلیل هدفمندی مناسب آموزش و همچنین آموزش اصولی و آکادمیک این آموزشگاه در لیست بهترین آموزشگاه های موسیقی کرج قرار گرفته است.

 آموزش موسیقی در کرج|آموزشگاه های موسیقی در کرج|لیست آموزشگاه های موسیقی در کرج|کلاس موسیقی در کرج|آموزش سازهای کلاسیک در کرج|آموزش سازهای سنتی در کرج