OK
farhangohonar-ir

تاثیر موسیقی بر کودکان:

اموزش موسیقی کودک در کرجاموزش موسیقی کودک در کرجاموزش موسیقی کودکان در کرج

موسیقی میتواند میزان ضریب هوشی را در میان کودکان و بزرگسالان تا هفت درجه افزایش دهد.دانشمندان با انجام تحقیقاتی ادعا کرده اند افرادی که می توانند یک ساز موسیقی را بنوازند باهوش ترند،زندگی اجتماعی بهتری دارند و در تحصیلات خود موفق ترند.

موسیقی روی هر دو نیمکره مغزی انسان تاثیر گذار است و باعث تقویت هر دو بخش میشود.قسمتهایی از مغز افرادی که موسیقی مینوازند و وظیفه کنترل قدرت شنیداری ،حافظه و قسمتهایی که وظیفه کنترل دستها را دارند در حین آموزش موسیقی به بهترین شکل تمرین داده می شوند و تقویت میشوند.

موسیقی به دو شکل میتواند به بهبود وضع جسمی و روحی کمک کند به طوری که باعث تحریک واکنش های عاطفی و ذهنی کودک میشود،علاوه بر تحریک عواطف موجب تقویت ارتباط جسم و ذهن شده و به هماهنگی این ارتباط در بدن کمک میکند.از آنجایی که نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام میشود و تاثیر آن نیز بر روح متفاوت است بنابراین تاثیر نواختن و یا شنیدن آن میتواند غمگین کننده ، اضطراب آور یا نشاط بخش و آرام کننده باشد.

جانک:"در مورد کودکان ما متوجه شدیم یاد گرفتن موسیقی به آنها نظم و توجه بیشتر و برنامه ریزی را می آموزد که همه این تواناییها برای بهبود عملکرد این کودکان در طول دوران تحصیل آنها در مدرسه و دانشگاه بسیار مفید است . کودکانی که موسیقی را فرا میگیرند با سرعت بیشتری میتوانند خود را با آموزش زبان دوم تطبیق دهند و کلمات را مدت زمان بیشتری در ذهن خود نگاه دارند . البته نواختن موسیقی تنها روش برای تقویت این مهارتها نیست ، اما ما مطمئنیم این روش میتواند در کنار دیگر متدها کمک موثری کند".

از طرف دیگر،قرار گرفتن کودکان در معرض موسیقی حال چه آنها موسیقی را بنوازند و چه به  آن گوش بدهند اثرات بسیار مفیدی روی قدرت شنیداری آنها دارد. محقق دونالد هاگس،استاد دانشگاه کارولینا،دراین باره گفت:"هیچ چیزی مانند موسیقی نمیتواند همه قسمتهای مغز را فعال کند.زمانی که کودکان با موسیقی آشنا میشوند قسمت های زیادی از مغز آنها به طور همزمان تقویت میشوند که از جمله آن میتوان به مرکز زبان آموزی و محاسباتی اشاره کرد.کودکانی که موسیقی گوش میدهند قدرت شنیداری آنها بطور قابل توجهی افزایش پیدا میکند که همین عامل سبب میشود مهارتهای زبان آموزی آنها رشد چشمگیری داشته باشد. این کودکان بهتر میتوانند الگوهای زبانی را تقلید کرده و فراز و فرودهای خاص هر زبان را تحلیل کنند که همه این مسائل به بهترین شکل میتوانند روی مهارت های زبان آموزی تاثیر مثبت داشته باشد."

جالب اینجاست که هیچگاه برای آشنا کردن کودکان با موسیقی دیر نیست.تحقیقات نشان داده که کودکان حتی قبل از تولد نیز میتوانند به صدای موسیقی گوش داده و آن را به خاطر بسپارند.کودکانی که موسیقی می آموزند در امتحاناتی که رابطه مستقیم با قدرت شنیداری دارند نتایج بسیار بهتری میگیرند.هرچه زمانی که کودکان در طول هفته به یادگیری موسیقی اختصاص میدهند بیشتر باشد به همان میزان قدرت شنیداری آنها نیز بیشتر است.

بررسی ها نشان میدهد کودکانی که قبل از شروع امتحانات خود به موسیقی های اجرا شده توسط موتزارت گوش میدهند در امتحانات نتایج بهتری میگیرند.این نتایج به خصوص در درس ریاضیات بیشتر به چشم میخورد که نشان از تاثیر مثبت موسیقی در قدرت پردازش مغزی دارد.
موسیقی همچنین میتواند روی رفتار کودکان تاثیر مثبتی داشته باشد به طوری که کودکان زمانی که به شکل گروهی اقدام به آموزش موسیقی میکنند با مفاهیمی مانند همکاری،بردباری و نظم گروهی آشنا شده و آنها را به طور عملی می آموزند.نواختن موسیقی به شدت حس اعتماد به نفس کودکان را افزایش میدهد.زمانی که کودکی قادر به نواختن یک ساز خاص است از طرف دیگران مورد تحسین واقع میشود و همین عامل تاثیر بسیار شگرفی در بالا رفتن اعتماد به نفس در میان کودکان دارد.

در اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر که جز بهترین اموزشگاه های موسیقی در کرج می باشد اساتید مجرب و مسلط به روانشناسی کودک اموزش هنرجویان را بر عهده دارند و کاملا اصولی و با بازی و نقاشی تدریس خود را انجام می دهند تا هنرجویان به موسیقی علاقه مند شوند و موسیقی را حرفه ای دنبال کنند.


برای ایجاد علاقه در کودکان چه میتوان کرد
(کلیک کنید)

موسیقی کودک
(کلیک کنید)
اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج با مجوز رسمی درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در لیست بهترین اموزشگاه های موسیقی کرج