OK
farhangohonar-ir
 

آشنایی با ساز کالیمبا

آموزش کالیمبا در کرج

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج


کالیمبا یک ساز کوبه‌ای آفریقایی است که صدای دل‌نشین و آرام‌بخشی دارد. قدمت این ساز به تقریباً 3000 سال قبل برمیگردد اولین کالیمباهای فلزی حدوداً 1300 سال پیش ساخته شدند. کالیمبا در ابتدا از موادی مانند بامبو و یا کدو  و در کشور زیمباوه ساخته می‌شد. ساز کالیمبا شباهت بسیار زیادی به گیتار یا پیانو دارد.آشنایی ما با کالیمبا در قرن نوزدهم و توسط فردی انگلیسی به نام هیو تریسی رخ داد.

آموزش موسیقی در کرج|آموزش کالیمبا در کرج|بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج

آناتومی کالیمبا متشکل از بدنه ، تیغه ، پل یا خرک و سوراخ های کالیمبا می باشد.

بدنه کالیمبا در واقع قسمت اصلی این ساز بوده و به شما اجازه می‌دهد تا آن را در دست بگیرید. به‌صورت کلی این بدنه از چوب ماهون، افرا، گردو ، شیشه ای یا … تولید می‌شود.
زبانه‌ها یا میله‌های فلزی که به‌صورت عمودی از بالابه‌پایین این ساز قرار گرفته‌اند تیغه نام دارند. در واقع تولید صدا به کمک همین تیغه‌ها صورت می‌گیرد. کالیمباهای استاندارد دارای 17 تیغه هستند. اما مدل‌های 7 یا 11 تیغه‌ای آن‌ها نیز موجود است.
پل یا خرک کالیمبا به‌صورت افقی روی این ساز قرار دارد و وظیفه دارد تا فاصله‌ای بین تیغه‌ها و بدنه ایجاد کند. در واقع طول تیغه‌ها و نسبت آن‌ها به پل و یا خرک تعیین می‌کند که هنگام به ارتعاش درآمدن تیغه‌ها، چه نت و یا گامی باید تولید شود.
سوراخ های ساز ممکن است در برخی از کالیمباها وجود داشته باشد و ممکن است در برخی دیگر حذف شود. برخی از کالیمباها دارای سوراخ‌های صوتی در قسمت جلویی بوده که وظیفه تقویت صدا را به عهده دارند. مشابه همین سوراخ‌ها، ممکن است در قسمت پشتی این ساز نیز وجود داشته باشد که از آن برای تغییر صدای یک نت پس از نواختن استفاده می‌کنند. در واقع به کمک سوراخ پشتی می‌توان یک حالت ویبراتور و یا بافت اضافی به موسیقی کالیمبا افزود.

آموزشگاه های موسیقی در کرج|آموزش کالیمبا در کرج|بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج

ساز کالیمبا به سه مدل مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از: تریپل، سلست و آلتو.

دلایل محبوبیت ساز کالیمبا:

هزینه های خرید پایین
مناسب برای تازه کارها
صدای دلنشین
کاهش استرس

راهنمای خرید کالیمبا

توجه به جنس تیغه ها
فاصله بین تیغه ها
تعداد تیغه ها

وجود سوراخ
قیمت

ساز کالیمبا سبک، کوچک، ارزان و البته بسیار آسان برای یادگیری است.
مطالب مرتبط

 
آموزش تمپو در کرج
 
آموزش کاخن در کرج
 
آموزش هنگدرام در کرج
 
بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج |آموزش کالیمبا در کرج|آموزشگاه موسیقی کرج