OK
farhangohonar-ir
 

معرفی رشته کارشناسی نوازندگی موسیقی جهانی :

از آنجا که موسیقی با روح انسان عجین شده و ابزاری آرام بخش برای او به حساب می آید، توجه به آن در زندگی بشر بسیار ضروری می باشد .

در نتیجه با هدف گسترش دانش عملی و نظری موسیقی، رشته های مرتبط در دانشگاه های جهان ایجاد شده است. نوازندگی موسیقی جهانی یکی از این رشته ها می باشد که هدف آن تربیت نوازندگانی است که با کسب دانش نظری و عملی موسیقی جهانی بتوانند در ارکسترهای موسیقی ایرانی و کلاسیک عضویت یابند .
 
هدف از رشته نوازندگی موسیقی جهانی تربیت نوازنده نیست بلکه پرورش موسیقی دان است و در واقع فارغ­التحصیل این رشته باید در بعد پژوهشی و علمی کارآمد باشد تا بتواند در این حوزه صاحب نظر شود و بدیهی است یک موسیقی دان خوب باید یک نوازنده خوب هم باشد .

ذوق هنری، علاقه به موسیقی، تسلط بر نوازندگی و همچنین داشتن سلامت شنوایی از عوامل مهم موفقیت دانشجویان رشته نوازندگی موسیقی جهانی است .

رشته نوازندگی موسیقی جهانی در دانشگاه های کشور به صورت نیمه متمرکز دانشجو می پذیرد یعنی داوطلبان پس از قبولی در آزمون کنکور سراسری، باید در مصاحبه و آزمون عملی شرکت کنند. از مهم ترین شرایط مرحله مصاحبه و آزمون عملی، تسلط لازم بر يكي از سازهاي موجود در اركسترهاي سمفونيك (به استثناي سازهاي ضربي ) و همچنين تسلط لازم بر مباني  نظري و عملي موسيقي جهاني می باشد .

ایجاد تمایل و علاقه در مردم نسبت به موسیقی نیازی به برنامه­ریزی ندارد، چون انسان­ها به طور فطری از موسیقی استقبال می­کنند. اما برای رونق این بازار نیازمند مسائلی فراتر از علائق درونی افراد هستیم. ارتباط بین کشورها، برپایی کنسرت­ها، تقویت مراکز و مدارس موسیقی و روشمند کردن این هنر اصیل بستر کاری مناسب را برای فارغ­التحصیلان این رشته در دو جهت تدریس و اجرا فراهم می­ سازد .

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته  نوازندگی موسیقی جهانی، معرفی رشته های ارشد نوازندگی موسیقی جهانی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود .
 

 

سرفصل دروس نوازندگی موسیقی جهانی وتعداد واحدها

تعداد کل واحدها : 135واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس پایه : 26 واحد
دروس اصلی : 15 واحد
دروس تخصصی : 74 واحد

دانشگاههایی که در رشته کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه تهران  و  دانشگاه هنر تهران


دروس تخصصی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

ساز جهانی

همنوازی

آواز جمعی

دشیفراژ

ارکستر جهانی

اجرای صحنه­ای آواز جمعی

اجرای صحنه­ای ساز جهانی

اجرای پایانی (پروژه نهایی)

دروس اصلی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

تاریخ موسیقی ایران

تاریخ موسیقی جهان

سازشناسی موسیقی جهانی

فرم موسیقی

شناسایی سازهای ایران

دروس پایه رشته نوازندگی موسیقی جهانی

تحلیل مبانی نظری موسیقی

سرایش

تربیت شنوایی

هماهنگی (هارمونی)

مبانی صداشناسی

پیانوی عمومی

 

کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی


معرفی رشته نوازندگی ساز جهانی :

موسیقی همواره و از جهات مختلف مورد توجه انسان بوده است. در واقع موسیقی با روح انسان عجین شده و ابزاری آرام بخش برای او به حساب می آید، لذا توجه به آن در زندگی بسیار ضروری است .

هدف از رشته کارشناسی ارشد نوازندگی ساز جهانی تربیت نوازندگان متخصص با بهره جویی از علم موسیقی جهانی است .

مهمترین مباحث رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی عبارت است از: دست یابی به توانایی اجرای روان فواصل اصوات، ریتم ها و علائم متنوع آثار موسیقی بدون آشنایی با اثر مورد نظر، شناخت نتها وعلائم موسیقی برای دستیابی به نحوه اجرای آنها در قطعات گوناگون، دست یابی به توانایی اجرای صحنه ای آثار موسیقی، دست یابی به تواناییهای اجرایی بیشتر در ساز مربوطه از طریق تسلط اجرایی بر ساز هم خانواده .

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی، معرفی سایر رشته های کارشناسی ارشد موسیقی، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی ارایه می شود .


برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد نوازندگی ساز جهانی و تعداد واحدها  :

تعداد کل واحدها :32 واحد
دروس اصلی و تخصصی 20واحد
دروس انتخابی:  6واحد
پایان نامه  6 :واحد
 

دانشگاههایی که در رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه تهران  و  دانشگاه هنر تهران

 

دروس اختیاری رشته نوازندگی موسیقی جهانی 

روش تحقیق
تحلیل ساختار آهنگ
موسیقی کامپیوتر
حکمت هنر اسلامی
ریشه های عرفان اسلامی

 

دروس اصلی و تخصصی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

ساز تخصصی جهانی
ارکستر جهانی
ساز دوم
اجرای صحنه ای
نت نگاری و علائم جدید
دشیفراژ
اجرای پایانی/پایان نامه