OK
farhangohonar-ir
دریافت کارت صلاحیت تدریس موسیقی

1-ارائه درخواست
2-ثبت درخواست و ارائه فرم"ک" جهت تکمیل و شماره حساب جهت واریز وجه
3-تکمیل فرم و ارائه فیش بانکی
4-تایید و مهر فرم وارائه فیش
5-تشکیل پرونده و ارسال به دفترآموزش در صورت کامل بودن
6-برگزاری آزمون تخصصی واعلام نتیجه به استان
7-استعلام از اداره کل حراست ومعرفی متقاضی به مراکزمربوطه جهت دریافت گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه درصورت قبولی در آزمون
-مراجعه جهت دریافت گواهی
-ارسال تاییدیه های کتبی به دفتر آموزش
-ارائه گواهی عدم اعتیاد وعدم سوء پیشینه به متقاضی توسط بهداشت وسجل کیفری
-بررسی صلاحیت متقاضی و اعلام نظر کتبی توسط حراست
8-دریافت و ارائه گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه
9-بررسی و صدور کارت صلاحیت تدریس و ارائه به آموزشگاه یا متقاضی به انضمام نامه
10-دریافت مجوز

 

 * نشانی سامانه کارت صلاحیت تدریس

   http://aes.farhang.gov.ir/Pages/default.aspx


در این آزمون‌ بیش از اینکه به مهارت‌های تدریس موسیقی افراد پرداخته شود، به مهارت‌های نوازندگی پرداخته می‌شود. گرچه که ممکن است فردی نوازنده خوبی باشد ولی توانایی کافی در انتقال دانسته‌های خود را نداشته باشد.فردی که قصد دریافت کارت صلاحیت مربی‌گری را دارد؛ قرار است به واسطه این کارت در آموزشگاه‌های موسیقی کار کند، پس باید بتواند در همه جوانب صلاحیت مربی‌گری را داشته باشد. حال زمانی که بحث تدریس نحوه نواختن یک ساز در میان است، مهارت‌ نوازندگی یکی از مهارت‌هایی است که مربی باید دارا باشد است.

راهنمای کارت صلاحیت تدریس  (کلیک کنید)


مسئله مهم؛ تئوری و آشنایی با دانش موسیقی است

در جریان برگزاری آزمون‌ صدور کارت صلاحیت تدریس، نکته مهم برای برگزارکننده‌های آزمون، تئوری و آشنایی با دانش موسیقی است؛ زیرا یک مدرس موسیقی قرار است، مهارت‌های نوازندگی را آمیخته با دانش موسیقی یعنی گام شناسی، فواصل، آکورد شناسی، اصطلاحات موسیقی و ...  منتقل کند.باید شیوه آموزش مشخص داشته باشند

«هر مدرسی باید از یک شیوه و متد آموزشی پیروی کند و نمی‌توان خلاف این امر عمل کرد. حال در برگزاری این آزمون، شیوه آموزش متقاضی‌ها به لحاظ پداگوژی بررسی می‌شود؛ در حقیقت از آنها سوال می‌شود که شیوه و متد آموزشی‌شان چیست؟ آیا دارای متد آموزشی هستند یا صرفا جسته گریخته تدریس می‌کنند.»

شرایط سنی هم مهم است

شرایط سنی افراد در صدور کارت‌های صلاحیت تدریس حائز اهمیت است، می‌گوید: محدودیت سنی صدور کارت‌های صلاحیت تدریس برای افراد ۲۴ سال به بالا است؛ زیرا ممکن است یک نوازنده ۱۵ ساله هم خوب ساز بزند و هم تئوری موسیقی را به خوبی بداند اما هنرجوها به علت شرایط سنی کم مدرس‌ها گمان کنند که آنها تجربه کافی ندارند و اعتماد نکنند.

پداگوژی در ایران یک امر غریب است

در اکثر دانشگاه‌های هنر و موسیقی دنیا، «پداگوژی» یک رشته است و هر ساز یک رشته پداگوژی جداگانه دارد؛ اگرچه که ما فقدان این کورس آموزشی را در دانشگاه‌های خود داریم اما  مسئله پداگوژی در ایران یک امر غریب است و ما فقدان شیوه‌های آموزشی را داریم؛ به همین جهت اکثر کسانی که تدریس می‌کنند این کار را به صورت تجربی یاد گرفته‌اند.

پداگوژی این مسیر تجربی را کوتاه می‌کند؛ به این صورت که اگر قرار است فردی پس از ۲۰ سال آموزش تجربه، نحوه آموزش را یاد بگیرد، با پداگوژی حداقل طی دو سال این مسیر را طی می‌کند.

شرایط متفاوت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

برای فارغ‌التحصیل‌های دانشگاهی موسیقی، بسته به نوع مدرک و دانشگاه، امتیازهای متفاوتی را برای عضویت در خانه موسیقی تعریف کرده‌ایم. در حقیقت آزمون برای افرادی است که هیچ مدرک دانشگاهی ندارند و شناخته شده هم نیستند ولی آن افرادی که مدرک دانشگاهی دارند و یا شناخته شده هستند، آزمونی ندارند.

درحقیقت از کسانی که مدرک دانشگاهی دارند برای عضویت در خانه موسیقی آزمون گرفته نمی‌شود؛ مثلا فردی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد را داشته باشد، بدون آزمون می‌تواند عضو خانه موسیقی شود؛ زیرا قبلا آزمون خود را در دانشگاه پس داده‌ است. همچنین ممکن است فردی از نظر اعتبار نوازندگی زبان‌زد باشد ولی مدرک دانشگاهی نداشته باشد که در این صورت هم نیازی به آزمون نیست.

آن افرادی که شناخته شده نیستند و  مدرک دانشگاهی هم ندارند، باید در آزمون شرکت کنند که از سطح آنها مطلع شویم.

کارت صلاحیتی که صادر میشود مربوط به آموزشگاه‌ها است؛ چون وزارت ارشاد تصمیم گرفته است که آموزشگاه‌ها نظم بگیرند و هر کسی نتواند تدریس کند؛ بلکه تنها افرادی اجازه تدریس داشته باشند که یا فارغ‌التحصیل موسیقی هستند یا از طریق آزمون مهارت و توانایی آنها محک زده شده است و اجازه تدریس پیدا کرده‌اند.

برخورد با مدرس‌هایی که از طریق فضای مجازی به شیوه‌های نادرست فعالیت می‌کنند، برعهده وزارت ارشاد است و متاسفانه کنترلی روی آنها وجود ندارد. این کارت فقط برای ارائه به آموزشگاه‌ها در زمان آغاز همکاری است و نمی‌توان به صورت خصوصی از آن استفاده کرد؛ زیرا اعتباری نخواهد داشت.


آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج|بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج|برترین اساتید موسیقی در کرج دارای کارت صلاحیت تدریس|لیست آموزشگاههای موسیقی کرج|آموزش موسیقی در کرج